“Dönüşüm Muhteşem Olacak” (adwords)

0

Google Adwords, doğru kullanıldığı zaman en etkili reklam kanallarından biridir ve günü dönüşüm ile tamamlamanızı sağlar. Peki Adwords üzerinden yeterli dönüşümü elde edemiyorsak neler yapmalıyız?

Anahtar Kelime Optimizasyonu

Anahtar kelimeleriniz çok genel ise ürün ya da hizmetle ilgilenmeyen kuru bir kalabalığı sitenize davet ediyorsunuz demektir. Çok spesifik olduğunda ise yeterli trafiği alamayabilirsiniz. Bunun için Adwords’ün anahtar kelime planlayıcısını kullanarak belirlemiş olduğunuz anahtar kelimelerin arama hacimlerini kontrol etmek oldukça işinize yarayacaktır. Aynı zamanda arama terimi raporlarını kullanarak insanların sizi ne aratarak bulduğunu inceleyin. Bu raporlar sayesinde TBM’i düşük fakat dönüşüm oranı yüksek kelimeler bulabilirsiniz.

Call to Action / Harekete Geçirici Mesajlar Kullanın

Kullanıcıların sitede hangi eylemi gerçekleştirmelerini istiyorsanız bunu açık bir şekilde dile getirmelisiniz. “Üye Ol”, “Hemen Tıkla”, “Satın Al” gibi mesajlarla kullanıcıyı harekete geçirin.

   Analytics Üzerinden Dönüşüm Hunilerini Kontrol Edin!

Analytics üzerinde tanımlamış olduğunuz hunileri gözden geçirin ve insanların hangi huniyi neden yarıda bıraktıklarını tespit etmeye çalışın. Sorunun neden kaynaklandığını tespit edemezseniz bunun için çözüm de üretemezsiniz. Sorun tasarımdan, içerikten, kargo ücretlerinden hatta belirlediğiniz fiyattan bile kaynaklanıyor olabilir. Belki kullanıcılar için küçük değişiklikler yaparak daha avantajlı kampanyalar hazırlayabilirsiniz. Hatta aynı kampanyayı farklı bir dil kullanarak yeniden anlatabilirsiniz.

 Reklam Uzantıları Kullanın

İşletmenizle uyumlu reklam uzantıları (site bağlantısı, telefon, yer uzantısı ) kullanmanızı öneririm. Böylece kullanıcılara ek bilgiler sunarak mesajınızı daha iyi aktarmanıza yardımcı olacaktır. Düşük performans gösteren reklam uzantılarının tespiti için reklam uzantısı istatistiklerinizi inceleyerek ne zaman eklemeniz ya da kaldırmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

Birden Fazla Reklam Metni Yazın

Reklam metinleri kalite puanını direkt etkilediği gibi reklam maliyetlerini de önemli ölçüde azaltmaktadır. Bu nedenle birden fazla reklam metni yazarak belirli aralıklarla iyileştirme yapmalısınız. Güçlü bir reklam metni için;

Özellik (Neden Tercih Edilmelisiniz?)
Fayda (Müşterilere ne gibi bir fayda sunuyorsunuz?)
Harekete Geçirici Mesaj / Call to Action (Fırsatı Kaçırma, Hemen Al, Detayları İncele…)
özelliklerini mutlaka kullanın.

Açılış Sayfalarınızı İyileştirin (Landing Page)

Adwords reklamına tıklayan bir kullanıcının açılış sayfasına giriş yaptıktan sonraki deneyimi kalite puanınızı etkileyecektir. Yani landing page ne kadar iyiyse Adwords giderleriniz o kadar az olacaktır.
Landing Page Nedir, Nasıl Oluşturulur? adlı yazımda, başarılı bir Landing Page’de olması gereken temel özellikleri inceleyebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here