Adwords Kalite Puanı Yükseltme

0

Adwords Kalite Puanı Yükseltme

Kalite puanı Google’ın kullanıcılara daha iyi bir deneyim yaşatmak için ortaya çıkardığı bir kavramdır. Evet ne kadar çok tıklarsanız Google o kadar çok ciro yapar fakat kullanıcılara alakasız içerikler göstermek teknoloji devi şirketin en son istediği şeydir. Bu nedenle anahtar kelimeleriniz değerlendirilerek 1 – 10 arasında bir puan alır. Yüksek puanlı anahtar kelimeler reklamverenlere maliyet açısından avantaj sağlarken düşük puanlı kelimeler ise bütçenizi ve patronunuzu zora sokar. 🙂

Kalite puanını belirleyen ve birbirini etkilemeyen 3 ana etken vardır.

  • Reklam Alaka Düzeyi
  • Beklenen Tıklanma Oranı
  • Açılış Sayfası Deneyimi

REKLAM ALAKA DÜZEYİ

Yazmış olduğunuz reklam metinleri ile anahtar kelimelerinizin ne kadar alakalı olduğu ile ilgilidir. Yapılan sorgular sonucunda alakasız reklamlar gösterirseniz kullanıcıya istemediği bir deneyim yaşatmış olursunuz ve bir yandan Bounce Rate oranınız artar. Bu nedenle eklemiş olduğunuz anahtar kelimelerle ilgili reklam metinleri yazmaya ve mümkünse reklam metinlerinizi arttırmaya özen gösterin.

 

BEKLENEN TIKLANMA ORANI

Reklamlarınızı mümkün olduğunca kırılımlı hale getirmeye çalışın. Örneğin bir e-ticaret sitesi için akıllı telefon için Iphone6 ve Iphone7 kelimelerine 1 adet reklam oluşturmak yerine ayrı ayrı reklamlar oluşturun ve birbirlerini negatife ekleyin. Tıklama oranınızın ciddi şekilde artacağını göreceksiniz.

İşletmeniz ile ilgili reklam uzantıları kullanın. Reklamınız daha fazla yer kaplayacağı için dikkat çekici olacaktır.

 

AÇILIŞ SAYFASI DENEYİMİ

Bir önceki yazımda açılış sayfası / Landing Page ile ilgili bilgiler paylaşmıştım. Açılış sayfası deneyimi, reklama tıkladıktan sonra açılan sayfanın reklama tıklayan kullanıcılar ile ne kadar alakalı olduğunu tespit edebilmek için Google tarafından kullanılan bir ölçümdür. Yüksek puanlı açılış sayfaları, kullanıcının arama terimleri ile ilgili metinler içeren, iyi bir tasarıma sahip, hızlı açılan, kullanışlı ve kolay gezinilebilir sayfalardır.

Google AdWords, kalite puanının belirlenmesinde, bilinen ve bilinmeyen çok sayıda farklı kalite faktörünü göz önüne alır ve de bunu her geçen gün geliştirmeye devam eder. Bir anahtar kelimenin, yüksek bir kalite puanına ve düşük bir açılış sayfası deneyimine sahip olması gibi durumlar mümkündür. Genel Kalite Puanı yüksek olsa bile, tüm bu faktörler ayrı ayrı değerlendirilmelidir ki, geliştirilmesi gereken potansiyel alanlar spesifik hedeflerle belirlenebilsin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here