7 Adımda Adwords Optimizasyonu

0

Her Adwords reklamı doğası gereği optimizasyona ihtiyaç duyar. Bu makalemde satış odaklı bir reklamın optimizasyonu için temelde yapılabileceklerden bahsedeceğim. Her kampanya profili özgün olduğu için Adwords optimizasyonlarının bunlarla sınırlı olmadığını ve özellikle Analytics tarafında yapılması gerekenlere bir sonraki yazımda değineceğimi belirttikten sonra Adwords tarafında ne gibi optimizasyonlar yapmalıyız gelin göz atalım…

Arama Sorgularını İnceleyin

Arama sorguları, anahtar kelime optimizasyonu için en çok kullanılan raporlardan biridir. Arama sorgu performans raporunu çekerek kullanıcıların yaptıkları arama sorgularını görebilirsiniz ve bu arama sorgularında iyi performans gösteren anahtar kelimeleri de hesaba ekleyerek daha iyi dönüşüm sağlayabilirsiniz. Eğer arama sorgu raporunda kötü performans gösteren anahtar kelimeler mevcutsa, bu kelimeleri de negatif anahtar kelime ekleyerek gereksiz harcamaları engelleyebilirsiniz.

 Reklam Uzantıları Kullanın

İşletmenizle uyumlu reklam uzantıları (site bağlantısı, telefon, yer uzantısı ) kullanmanızı öneririm. Böylece kullanıcılara ek bilgiler sunarak mesajınızı daha iyi aktarmanıza yardımcı olacaktır. Düşük performans gösteren reklam uzantılarının tespiti için reklam uzantısı istatistiklerinizi inceleyerek ne zaman eklemeniz ya da kaldırmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

Birden Fazla Reklam Metni Yazın

Reklam metinleri kalite puanını direkt etkilediği gibi reklam maliyetlerini de önemli ölçüde azaltmaktadır. Bu nedenle birden fazla reklam metni yazarak belirli aralıklarla iyileştirme yapmalısınız. Güçlü bir reklam metni için;

Özellik (Neden Tercih Edilmelisiniz?)
Fayda (Müşterilere ne gibi bir fayda sunuyorsunuz?)
Harekete Geçirici Mesaj / Call to Action (Fırsatı Kaçırma, Hemen Al, Detayları İncele…)
özelliklerini mutlaka kullanın.

Açılış Sayfasını (Landing Page) İyileştirin

Adwords reklamına tıklayan bir kullanıcının açılış sayfasına giriş yaptıktan sonraki deneyimi kalite puanınızı etkileyecektir. Yani landing page ne kadar iyiyse Adwords giderleriniz o kadar az olacaktır.

Landing Page Nasıl Oluşturulur? adlı yazımda Landing Page oluşturabileceğiniz platformları ve özelliklerini inceleyebilirsiniz.

Açık Arttırma Bilgilerini Kullanın

Açık arttırma raporu sayesinde sizinle aynı açık arttırmaya giren rakiplerinizin performansı ile kendi performansınızı karşılaştırabilirsiniz. Bu bilgiler kaçırmış olduğunuz fırsatları görmenize yardımcı olacaktır. Raporu inceledikten sonra teklif ve bütçe ile ilgili stratejik kararlar alarak optimizasyonlar yapabilirsiniz.

Negatif Anahtar Kelime Ekleyin

İyi bir reklam performansı için reklamınızla ilgili olmayan tıklamaları engellemeniz gerekmektedir. Örneğin  bayan ayakkabıları satan bir e-ticaret siteniz var ve sadece bayan ayakkabı modelleri ile ilgili sorgularda çıkmak istiyorsunuz. “Erkek” ve “çocuk” kelimelerini negatif anahtar kelime olarak ekleyebilirsiniz.
Negatif anahtar kelimeler neden kullanılır?

• Tıklanma oranlarını yükseltmek (TO)
• Doğru hedef kitleye ulaşmak
• Maliyeti minimuma indirmek (TBM)
• Yatırım getirisini maximuma çıkarmak (ROI)

Zaman Dilimini Ayarlayın

Gün, hafta ve saat raporları ile, belirtilen zaman dilimleri içinde reklamlarımızın TO, Maliyet ve Dönüşüm gibi metriklerini izleyerek daha düşük maliyet veya TO’ya sahip zaman dilimlerinde yayınlarımızı hızlandırabilir veya yüksek maliyetli zamanlarda reklamlarımızı duraklatmak üzere otomatik kurallar oluşturabilirsiniz. Bu sayede rekabetin az olduğu zamanlarda reklamlarınızı yoğunlaştırarak Adwords maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here