Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı) Nedir?

0
affiliate-marketing
affiliate-marketing

Affiliate Marketing [Satış Ortaklığı ] Nedir?

Affiliate Nedir?

Affiliateye kısaca kazanç ortağı olarak tanımlayabiliriz. Yada uzun bir şekilde affiliate networklerden (affiliate siteleri) veya firmaların özel affiliate programlarından seçtiği ürünü kendi çabalarıyla tanıtan, reklamını yaparak satışını yaptığı üründen pay alan insanlar da diyebiliriz.

Affiliate Marketing Nedir? Cpa Nedir?

Affiliate marketing, şirketlerin hem reklam, hem de satış yapmalarını sağladığı için çifte kazançlı bir sistem. İrili ufaklı birçok şirket bu yolla ürünlerini çok büyük reklam bütçeleri ayırmadan tanıtabiliyorlar. Bunun içinse bir affiliate network’ü ile anlaşmak yeterli. Şirketler ürünlerinin pazarlanması için hedeflenen eylem karşılığında bir komisyon oranı belirlerler. Hedeflenen eylem satışın gerçekleşmesi, üyeliğin oluşturulması, bir forumun doldurulması veya bir programın indirilmesi gibi farklı şekillerde tanımlanabilir. Bu sayede de hem ürününü satmak ya da tanıtmak isteyen şirketler, hem de yayıncılar kazanmaktadır. Yani affiliate kelimenin tam anlamıyla bir kazan-kazan modelidir.

Hürriyet Gazetesi Affiliate Marketing Sistemini Doğrulamaktadır.

Affiliate Marketing Sistemi Nasıl Çalışır?

Performans pazarlama sayesinde ürün sahipleri pazarlamak istedikleri ürünü bu şekilde çok geniş çevrelerde ve her kesimin ulaşabildiği ortamlarda pazarlama imkanı bulabilir. Bu sayede de satış ortaklığı ürün sahipleri risksiz, ucuz ve etkili bir pazarlama olanağı sunuyor.

Yayıncılar, yani ürünün reklamını yapan satış ortakları da kendi sitelerinde, ilgili ürün veya hizmetlerin tanıtımını yaparak düzenli olarak gelir elde etme fırsatı yakalamış olurlar. Yapmaları gereken satış ortağı oldukları ürüne yönelik bir site açmak ve bu sitede bu ürünün tanıtımını yapmaktır. Affiliate marketing sitesinden aldıkları kendilerine özel reklam kodlarını ya da bağlantıları sitelerine yerleştirdikten sonra bu bağlantılar üzerinden satılan ürünlerden komisyon almaya başlarlar.

Affiliate Network [Affiliate Siteleri] Nedir?

Affiliate Network; affiliate ürünlerinin topluca bulunduğu sitelerdir. Satış ortaklığı siteleri ürün sahibi ile satış ortağı arasında aracı durumdadır. Ve hem ürün sahibine hem de satış ortağına büyük kolaylık ve avantajlar sağlamaktadır. Yazının devamında türk satış ortaklığı sitelerini, firmaların özel affiliate programlarını ve dünyadaki en tanınmış, güvenilir affiliate sitelerini yazdım. Kesinlikle bakmalısınız.

Affiliate Siteleri Ürün Sahibine, Satış Ortağına Ve Müşteriye Ne gibi Kolaylıklar Sağlamaktadır?

Satış ortaklığı sitelerinin;

Ürün sahiplerine sağladığı kolaylık; müşterilere çeşitli ödeme seçenekleri ve güvenli alışveriş hizmeti sunmasıdır. Ve Affiliate sitelerinin ürün sahiplerine sağladığı en büyük yarar ürün tanıtım masrafı ödememesidir. Çünkü Affiliate Marketing sitelerinin hali hazırda binlerce satış ortağı bulunmaktadır. Ve bu satış ortakları internette ürünün reklamını ve tanıtımını yapmaktadır. Böylelikle ürün sahipleri reklam masraflarından kurtulmuş olur.

Satış ortaklarına sağladığı kolaylık ise ürün çeşitliliği, paralarını alma güvencesi ve daha çok para kazanmasını sağlamaktadır. Bu durum hem ürün sahibine hem de satış ortağına avantaj sağlamaktadır.

Affiliate sitelerinin müşteri için sağladığı kolaylık ürün alımında güvenli ödeme ve iade gibi durumlar garanti sağlamaktadır. Kısaca güvenli alışveriş sağlamaktadır. Buna dünya üzerinde örnek verebileceğimiz siteler Amazon.com ve Clickbank’dır.

 

Affiliate Marketing Sistemindeki Kazanç Modelleri Nelerdir?

Satış ortaklığı sisteminde Bulunan 3 Kazanç Modeli;

1-) Tıklama Başına Ödeme : Yurtdışında CPC yani Cost Per Click adıyla kullanılmaktadır. Bu satış ortaklığı modelinde tanıtımını yaptığın ürüne gelen ziyaretçi, yazdığın yazıdaki linke veya sitede referans linkin ile bulunan bannere tıklayarak ürün sahibinin sitesine gitmesi ile para kazanırsın. Şuan dünyada tıklama başına ödeme ile en çok kazandıran, güvenilir olan ve en yaygın olarak kullanılan sistem Google Adsense’dir. Ülkemizde tıklama başına ödeme yapan firmalar Google Adsense, Gittigidiyor, Hepsiburada.com, Adcash.com, Bitenekadar.com, Adhood gibi birçok firma bulunmaktadır.

2-) Üyelik Başına Ödeme : Yurtdışında CPL yani Cost Per Lead adıyla tanımlanmaktadır. Bu satış ortaklığı modelinde, adından da anlayabileceğin gibi reklam verenlerin sitesine yönlendirdiğin ziyaretçilerin, siteye kayıt olması ile işleyen bir sistemdir. Bu affiliate marketing modelinde Türkiye için ödenen para miktarı üyelik başına 25 kuruş ile 2 tl arasında değişmektedir. Yurtdışında ise bu oran 1$ ile 6$ arasındadır. Genel olarak ülkemizde bu sistemi kullanan firmalar Markafoni, Trendyol, Daybuyday, Grupanya gibi alışveriş siteleri ve s4 league, Travian, Locco gibi online oyun siteleridir.

3-) Satış Başın Ödeme : Yurdışında CPS yani Cost Per Sale adıyla kullanılmaktadır. Bu satış ortaklığı programında kendi tanıtımın ile sattığın ürünlerden, ürün sahibinin belirlediği komisyonu kazanırsınız. Satış başın verilen komisyon oranları %5 ile 80 arasında değişmektedir. Genellikle fiziksel ürünlerin komisyon oranları daha düşüktür. Fakat bu ürünlerden geri dönüş daha fazladır. Fiziksel ürünlerde komisyon oranı %5-25 arasındadır. Dijital ürünlerde komisyon oranları daha fazladır. Çünkü masrafı yoktur. Dijital ürünlerde komisyon %25 ile 80 arasında değişmektedir.

Affiliate sisteminin güzel yanı ister kazanç modellerini tek tek yapabilir, istersen üçünü bir harmanlayarak yapabilirsin. Üçünü bir yaptığında daha yüksek kazançlar elde edersin. Yukarıda yazdıklarımı 2-3 satırla özetlersek, Affiliate marketing sisteminde, kendi seçtiğin bir ürüne (makyaj malzemeleri, spor aletleri, online oyunlar, giyim, elektronik gibi) satış ortağı oluyorsun. Seçtiğin ürünün satılmasında aracılık yapman karşılığında, sana ürünün sahibinin belirlediği orandaki komisyon veriliyor diye özetleyebiliriz.

Türkiye’deki En Tanınmış Türk Affiliate Siteleri

 • Reklamaction.com
 • Gelirortaklari.com
 • Admitad

Dünya Üzerindeki En Tanınmış Affiliate Marketing Siteleri

 • Clickbank.com
 • Amazon.com
 • Plimus.com
 • Cj.com

gibi yüzlerce yabancı affiliate sitesi sayılabilir. Ama en tanındık, en güvenilir ve en çok ürünün bulunduğu affiliate siteleri bunlar diyebilirim.

gibi türk affiliate siteleri mecuttur. Şunu da söyleyim. Bazı firmaların, kendine özel affiliate hizmetleri de mevcuttur. Bu şekilde satış ortaklığı veren sitelerin birkaçını aşağıya yazıyorum.

Satış Ortaklığı Veren Siteler;

 • gcmpartner.com (Tıkla Git)
 • topshop.com.tr
 • enuygun.com/affiliate
 • aff.gittigidiyor.com/aff/index.jsf
 • greencard724.com/Affiliate/
 • tu.superbahisaffiliates.com/t/index.aspx?language=tu
 • ad.hepsiburada.com
 • bitenekadar.com
 • kitapyurdu.com/affiliate/default.asp
 • 500affiliates.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here