Facebook Pixel Kodu Nedir, Nasıl Kurulur?

0

Facebook Pixel Kodu Nedir, Nasıl Çalışır?

Facebook Pixel, Facebook üzerinde yayınlanan reklamlarından elde edilen dönüşümlerin takibini, reklam içeriklerinin ve hedeflemelerinin optimize edilebilmesini, performans ölçümlerinin yapılabilmesini ve hedeflemelerin detaylandırılabilmesini sağlayan bir JavaScript kod parçasıdır. Etkinlik ve url düzenlemeleri üzerinden çalışan Facebook Pixel, facebook reklamlarınız için eski pixel sürümünün geliştirilmiş hali olup, detaylı hedef kitleler oluşturmanızı, dönüşümlerini ölçmenizi, optimize etmenizi sağlayan, internet sitenize bir kaç dakika içerisinde yükleme yapabileceğiniz basitliktedir. Özellikle daha etkili Facebook reklam kampanyaları gerçekleştirmek için kişilerin internet sitenizde yaptıkları eylemlerden yararlanmak oldukça başarılı reklam kampanyaları kurgulayabilmenize olanak sağlamaktadır.

Facebook Reklamlarınızın Ölçümü

Facebook Pixel’in sunduğu dönüşüm ölçümü ile Facebook üzerinde yayınlanan reklamlarınızla etkileşime geçmiş (tıklama, görüntüleme vb.) kullanıcıların etkileşim sonrasında gerçekleştirdikleri eylemleri cep telefonu, tablet ve bilgisayar gibi tüm cihazlarda takip edebilirsiniz.

Bir pixel oluşturup internet sitenizin ödeme sayfası, kayıt sonuç sayfası, ödeme adımları gibi dönüşüm gerçekleşen sayfalarına ekleyerek reklamlarınızın yayınlandığı süre içerisinde kimlerin dönüşüm gerçekleştirdiğini detaylı bir şekilde görebilir ve hedef kitlenizi bu bilgileri değerlendirerek reklamlarınızı optimize edebilirsiniz.

Çapraz Cihaz Dönüşümleri

Reklamlarınızda hedeflediğiniz potansiyel müşterilerinizin dönüşüm gerçekleştirmeden önce kullancıkları cihazlar arasında nasıl geçişler yaptıklarını görebilir, reklam kampanyalarınızı istediğiniz eylemde bulunma olasılığı yüksek olan kişiler için optimize edebilirsiniz.

Alışveriş işlemi gerçekleştirme, üye olma ya da iletişim formu doldurma benzeri eylemleri gerçekleştirme olasılığı en yüksek kişiler tarafından görüldüğünden emin olabilir, elde edeceğiniz verileri internet sitenizi ziyaret eden kişileri baz alarak otomatik olarak hedef kitleler oluşturarak onları yeniden hedefleyebilir, benzer etkileşimler üzerinden hedef kitlelerinizi genişletebilirsiniz.

Özellikle dönüşüm kurgularını kullanıcıların internet sitenizdeki bir ürün sayfasını ziyaret etmeleri üzerine kurgulayabilir ve ürün temelli hedeflemeler ile daha etkili ve isabetli sonuçlar elde edebilirsiniz. Hedef Kitle İstatistikleri ile hedeflemeleri daha optimize şekilde sunmanıza olanak sağlayan dönüşüm ve hedef kitle kurguları ile sayfa görüntülemenin haricinde sepete ekleme veya ürün satın alma gibi belirli eylemleri gerçekleştiren kişiler için de alakalı ve doğru zamanlamaya dayalı Özel Hedef Kitleler oluşturabilirsiniz.

Facebook Piksel Kodu Ekleme

Facebook Pixel Kodu Nasıl Eklenir?

Reklam geri dönüşümlerinizi takip etmek için Facebook Piksel kodunuzu kullanmak istiyorsanız, birkaç basit adımda bir piksel kodu oluşturabilir ve bunu sitenize ekleyebilirsiniz.

Facebook Reklam Yöneticine giriş yapın ve oturum açın.
Sol üst menüden , “Ölçüm ve Rapor” başlığında, “Olay Yöneticisi” kısımının altında yer alan “Pikseller” linkine tıklayın.

Sayfanın alt bölümünde yer alan “Bir Piksel Oluştur” butonuna tıklayın.

“Piksel Adı” bölümüne bir piksel ismi girin ve ardından “Oluştur” butonuna tıklayın.

Bu adımdan sonra Piksel kodunuz oluşturulacak ve kodunuzu sitenize yüklemeniz için çeşitli adımlar karşınıza çıkacak. “Kodu Kendiniz Manuel Olarak Yükleyin” seçeneğine tıkladığınızda karşınıza gelen kodu, sayfanızın <head>…</head> kodlarının arasına ekleyin. Sayfanın hemen alt kısmından site adresinizi girerek, sitenize bir test piksel trafiği gönderebilir ve kodun sorunsuz çalıştığından emin olabilirsiniz. Eğer sisteminizde Cache varsa Facebook Piksel’i etkilemeyecek şekilde yapılandırmayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here