Mansur Yavaş & Pqueen Twitch Yayını 1 Dakika 37 Saniyede Twitch’in Türkiye Rekorunu Kırdı!

0

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, canlı yayın platformu Twitch’te Pelin Baynazoğlu’nun (Pqueen) yayınına katıldı. Ortalama canlı izlenme sayısı 300 bini aşan yayın, izlenme rekoru kırdı.

Canlı yayından elde edilen 20 bin TL’yi aşkın gelir Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı ‘Yeşilin Başkenti’ projesine bağışlanacak.

Yavaş, “Sevgili Pelin’e ve Twitch yayınımızı izleyerek canlı yayın rekoru kırmamıza vesile olan, Yeşilin Başkenti projemize destekte bulunan herkese yürekten teşekkür ediyorum. Ankara’mızı sizin fikirleriniz ışığında yönetmeyi ve daima sizleri dinlemeyi sürdüreceğim. İyi ki varsınız” dedi.

Mansur Yavaş, geçtiğimiz günlerde Z kuşağı diye tabir edilen gençlerin ağırlıklı olarak kullandığı Tiktok ve Twitch platformlarına katıldığını duyurmuştu.

https://www.twitch.tv/pqueen adresinden yayını izleyebilirsiniz.

Z kuşağına Açılan Kapılardan Biri Twitch

Günümüzde Z kuşağı geleneksel medya kanallarıyla hatta Twitter gibi 2000’lerde zirveye çıkan sosyal medya kanallarıyla olan bağının hızla zayıflaması, liderleri yeni kitle iletişim araçlarını kullanmaya itiyor. Ocasio-Cortez’in başını çektiğini siyasetçiler, bu genç kitleye ulaşmak için artık Twitch’i kullanıyor. (Ocasio-Cortez’in mecrada bir karşılık bulmasının en önemli nedenlerinden biri de Twitch’in doğasına göre hareket etmesi, aslen bir gamer olması. Örneğin seçimlerden önce Among Us oynarken 400 bin kişi onu izledi.) Bu durum henüz siyasi analistlerin pek gündeminde değil ama teknoloji yazarları yavaş yavaş “Neler oluyor?” diye sormaya başladı.

Newsweek, INSIDER gibi saygın yayınlarda teknoloji, oyun ve internet kültürü konularındaki yazılarıyla tanınan Steven Asarch, Inverse’teki makalesinde “Nasıl ki Twitter 2010’larda siyasetin gidişatını değiştirdiyse, Twitch de aynı şeyi 2020’lerde yapabilir. Siyasetçilerle olan etkileşimimiz Twitch gibi platformlar sayesinde bir kez daha değişebilir” yorumunu yaparken, Imad Khan da teknoloji yayıncılığı denince ilk akla gelen dergilerden olan WIRED’da yayımlanan “Twitch bir siyasi rönesans yaşıyor” başlıklı yorumunda, adayların ve organizatörlerin, normalde siyasetle ilgilenmeyecek seçmenlere erişme ümidiyle bu platforma akın ettiklerini belirtiyor.

Peki geçmişte Donald Trump, Hillary Clinton gibi siyasetçilerin “Gençlerimizi uzak tutmalıyız, şiddet eğilimlerini besliyor” dediği oyunların kalesi konumundaki Twitch, ABD’de nasıl bir siyasi mecra haline geldi?

Gençler Dünyayı Sosyal Medyadan Öğreniyor

Oxford Üniversitesi bünyesinde bulunan Reuters Gazetecilik Çalışmaları Enstitüsü’nün 2019 yılında ABD ve İngiltere’de yaşayan ve bireylerle gerçekleştirdiği araştırmaya göre, 18-24 yaş grubunun yüzde 57’sinin gün içinde ilk haber aldıkları kanal sosyal medya.

ABD’de Mart 2020’de yapılan bir araştırmada da Z kuşağının haberlere büyük oranda sosyal medya üzerinden ulaştığı görülüyor. Katılımcıların yüzde 61’i haberleri takip etmek için her gün sosyal medyaya baktıklarını, yüzde 52’si ise hayatı boyunca hiç haber almak için gazete okumadığını belirtiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here