N11.com Pazarlama Krizi

0

Trendyol’a Gönderme Yapmak İsterken Krize Yol Açan N11.Com’da Neler Oluyor?

10 Kasım’da Ülkemizin dört bir yanında cumhuriyetimizin mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk törenlerle anıldı. Pek çok marka anma için reklam filmleri hazırladı. 10 kasım törenleri ve bu törenlerle özdeşleşen siren sesi bu ülkede yaşayan herkesin malumu. Ancak dün gece bir marka asla yapmaması gereken bir hata yaptı. Kendi pazarlama gündemine o kadar odaklanmışlardı ki ülkemizin gerçek gündemini gözden kaçırdılar. Böyle söylüyorum çünkü bu hatanın bilerek yapıldığını değil tamamen iletişim departmanının satış ve başarı hırsıyla gözünün döndüğü için gündemi kaçırdığını düşünüyorum.

Uzun süredir planlanan bir indirim kampanyası sebebiyle dün gece insanların telefonuna şöyle bir bildirim geldi.

Herhangi bir günde gelse kimsenin takılmayacağı mesaj 10 kasım tarihinde gelince tam bir iletişim faciasına dönüştü. Ülkemizin siyasi atmosferi gayet karışmış ve ortada bir siren tartışması dönerken n11 gibi büyük bir markanın böylesi amatör bir bildirim yollaması harakiri marketing olarak literatüre geçebilir.

n11.com’un yaptığı bu hatadan sonra sosyal medya üzerinden boykot kampanya başladı. Twitter Türkiye gündeminde n11 boykotu ikinci sıraya kadar yükseldi.

Ülkemizin en çok ziyaret edilen sitelerinden biri olan Ekşi Sözlükte ise konuyla alakalı 55 sayfa boyunca entry girildi. Ekşi sözlüğün SEO’ya olan etkisi ve arama motorlarında üst sıralarda çıkıyor olması marka için oldukça kötü. Bu kriz atlatılsa dahi bundan aylar sonra n11.com ile alakalı internetten bir şeyler aratan kişiler bu boykot başlığını hemen görebilecekler.


Gelen tepkiler üzerine n11.com hızla hareket ederek resmi bir özür açıklaması yayınladı. Açıklamanın ilk ağızdan bu kadar hızlı yapılması oldukça olumlu bir gelişme. Kriz yönetiminde zaman çok önemli bir kavram. Vakit geçtikçe yaptığınızın yanında yapmadığınız şeylerinde üzerinize kalma ihtimali artıyor. n11.com durumu açıklayıcı, samimi bir özür yazısı yayınladı. (açıklama ekşi sözlük sitesinden yapılmıştır, site kuralları gereği isteseniz de büyük harf kullanamıyorsunuz) Ancak yaptığı en büyük hata bu açıklamayı gece yarısı sadece Ekşi sözlük sitesinde yayınlamış olması… Boykot yayılıp Twitter üzerinden tepkiler yükselince bu sefer aynı açıklamayı 15:00 gibi resmi sosyal medya hesaplarından paylaşmaya başladılar.

İşin aslı n11.com bu bildirim ile bir süredir atıştığı rakibi Trendyol’a mesaj vermek basit bir gönderme yapmak istemiş. n11.com’un yaptığı 11 kasım indirimine rakibi Trendyol 1 gün indirim olmaz diye gönderme yaparak 3 gün indirim yaptı. Aynı zamanda Trendyol markası bildirim gönderdiğinde siren çaldığı için n11.com’da bu duruma nazire yaparcasına bakın biz siren çalmıyoruz sizi rahatsız etmiyoruz çok düşünceli firmayız mesajı vermeye çalışmış. Lakin zamanlama hatası yaparak kendi ayağına sıktı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here