Remarketing Yeniden Pazarlama Nedir

0

Remarketing Nedir?

Remarketing reklam, kullanıcıların satın almak için inceledikleri ya da sepete ekleyip ödeme işlemini yarıda bıraktıkları ürünlerin daha sonra herhangi bir sayfayı gezerken reklam olarak sayfada görünmesi ile yapılan bir pazarlama yöntemidir. Bu reklam modelini Adwords ve Facebook’un display ve search ağlarında kullanabilirsiniz.

Remarketing  ve Retargeting Arasındaki Fark Nedir?

Yeniden Pazarlama” ürün ya da hizmetinizle daha önce ilgilenmiş kullanıcıları “yeniden hedefleyerek” yapılan pazarlama faaliyetidir. Yeniden pazarlama yapmak için yeniden hedefleme yapmak gerektiği için bu 2 terim sektörde birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Remarketing Nasıl Yapılır?

İlk olarak Adwords hesabınızdan bir remarketing kodu oluşturmalısınız. İlgili kod, sitenizin performansını etkilemeyen ve ziyaretçileriniz tarafından fark edilmeyen küçük bir JavaScript kodudur. Kodu (etiketi) ziyaretçileri tekrar çekmek istediğiniz sayfalara ya da kategorilere eklemelisiniz. Kullanıcı sitenize geldikten sonra kod sayesinde bilgisayarında cookie denilen çerez oluşturulur. Kullanıcının bilgisayarını tanımlamak için IP gibi bazı bilgileri alınır ve kişi, potansiyel müşteri olarak tanımlanmış olur. Ardından kullanıcı, daha önce gezmiş olduğu ürünleri, Adwords reklamlarının açık olduğu websitelerinde görmeye başlar.

Remarketing Neden Yapılmalıdır, Faydaları Nelerdir?

*Remarketing’de hedeflerinize göre ayrı listeler oluşturabilirsiniz. Her bir gruba vereceğiniz mesaj birbirinden farklı olabilir. Örneğin sepete ürün ekleyip ödemeyi yarıda bırakanlar için “Sepeti Terk Edenler” listesi oluşturup reklamınızda alışverişi tamamlatmaya yönelik bir mesaj verebilirsiniz.
*Remarketing, marka bilinirliğini ve güvenilirliğini arttırmada önemli rol oynamaktadır. Sitede ürününüzü inceledikten sonra farklı sitelerde ürünlerinizi gören kullanıcılar her yere reklam verdiğinizi düşüneceklerdir. 
*Websitenize yeni kullanıcıları çekmeye çalışmaktansa daha önce ürününüzle ilgilenmiş fakat herhangi bir sebepten dolayı satın alma eylemi gerçekleştirmemiş / yarıda bırakmış, kişileri ikna etmeye çalışmak daha kolaydır. Remarketing ile websitenize geri çektiğiniz kullanıcıların satın alma oranı, yeni müşterilere göre 4 kat daha fazladır.

Google Tarafından Sunulan Yeniden Pazarlama Yöntemleri

Sosyal Medya Yeniden Pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması sayesinde yeniden pazarlanacak olan ürünleri Google Reklam Ağı siteleri yerine sosyal ağlarda gösterebilirsiniz. Örneğin N11.com’da incelediğiniz fakat satın almadığınız bir ürünü Facebook’a girdiğinizde reklam olarak görebilirsiniz.

Dinamik Yeniden Pazarlama

Yeniden pazarlama, websitenizi ziyaret eden kullanıcılara reklam göstermenizi sağlarken, dinamik yeniden pazarlama websitenizde incelemiş oldukları ürün ya da hizmetlerle ilgili reklam göstermenizi sağlayarak yeniden pazarlamayı bir adım öne taşır. Kitlenize özel olarak uyarladığınız mesajlarla, işleme kaldıkları yerden devam etmeleri için kullanıcıyı tekrar siteye getirerek hedeflemiş olduğunuz dönüşümü (satış, form doldurma) elde edebilirsiniz. İletiyi spam olarak işaretlerseniz muhtemelen bu tarz bir fırsat ile Gmail üzerinden tekrar karşılaşmayacaksınızdır.

E Posta Listesi ile Yeniden Pazarlama

Eğer bir Gmail kullanıcısıysanız maillerinizin içerikleri ile ilgili reklamlar fark edeceksiniz. Örneğin son dönemlerde fotoğrafçılık ve fotoğraf makineleriyle ilgili çok sayıda mail aldıysanız bulunduğunuz bölgedeki bir teknoloji mağazasından size sunulan bir fırsat reklamıyla karşılaşabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise siteye üye olan müşterilere yapılan mailing çalışmalarıdır. Sualtı kamerası satın aldığınız bir websitesinden kameranın aksesuarları ile ilgili bir mailing alabilirsiniz. Maildeki görsele tıkladıktan sonra ilgili ürünlere giderek kameranızla uyumlu aksesuar parçalarını satın alıp alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Video Yeniden Pazarlama

Youtube ve video iş ortağı sitelerde videonuzu ya da kanalınızı daha önce ziyaret etmiş olan kullanıcılara mesajınızı tekrar ileterek yatırım getirinizi arttırma olasılığınızı yükseltebilirsiniz.

Arama Ağı Reklamlarına Yönelik Yeniden Pazarlama Listeleri

Arama Ağı reklamlarına yönelik yeniden pazarlama listeleri (ARYPL), sitenizi daha önce ziyaret etmiş olan kullanıcılar için Arama Ağı reklamları kampanyasını özelleştirmenizi sağlayan bir özelliktir. Bu özellik sayesinde teklif ve reklamlarınızı Google’da ve Arama Ağı iş ortağı sitelerinde arama yaptıklarında söz konusu ziyaretçiler için uyarlayabilirsiniz.

 Mobil Uygulamalar için Yeniden Pazarlama

Daha önce mobil uygulamanızı kullanmış veya mobil web sitenizde gezinmiş olan kullanıcılar başka mobil uygulamalar kullandıkları veya başka mobil web sitelerinde gezindikleri sırada onlara reklam gösterirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here