Arama Motoru Pazarlaması SEM Nedir ve Nasıl Doğru Yapılır?

0
sem-nedir
sem-nedir

Arama motoru pazarlamacılığı veya SEM, işinizi giderek rekabetçi bir pazarda büyütmenin en etkili yollarından biridir. Aynı hedef için yarışan milyonlarca işletmeyle, çevrimiçi reklam vermek ve arama motoru pazarlaması, ürünlerinizi tanıtmanın ve işletmenizi büyütmenin en etkili yoludur.

Bu kılavuzda, arama motoru pazarlamacılığıyla ilgili temel bilgilerin yanı sıra, arama motoru pazarlamacılığı yapmanın bazı ipuçlarını ve stratejilerini inceleyebilirsiniz.

SEM
SEM

Arama Motoru Pazarlaması – Genel Bakış

Arama motoru pazarlamacılığı, arama motoru sonuç sayfalarında (veya SERP’ler ) görünen ücretli reklamları kullanarak bir işletmenin pazarlanması pratiğidir . Reklamverenler, belirli ürün veya hizmetleri ararken, Google ve Bing gibi hizmetlerin kullanıcılarının girebileceğini, bu da reklamverenin reklamlarının bu arama sorguları için sonuçların yanında görünmesine olanak tanıdığını belirtmektedir.

Tıklama başına ödeme reklamları olarak bilinen bu reklamlar, çeşitli biçimlerde gelir. Bazıları küçük, metin tabanlı reklamlar, bazıları ise ürün listeleme reklamları (Alışveriş reklamları olarak da bilinen PLAlar), tüketicilerin bir bakışta önemli bilgileri görebilmelerini sağlayan daha görsel, ürün tabanlı reklamlardır.

Arama motoru pazarlamacılığının en büyük gücü, reklamverenlere reklamlarını, motive olmuş müşterilerin önüne satın almaya hazır oldukları anda koyma fırsatı sunmasıdır . Başka hiçbir reklam aracı bunu yapamaz, bu yüzden arama motoru pazarlaması çok etkilidir ve işinizi büyütmek için inanılmaz derecede güçlü bir yoldur.

SEM & SEO

SEM ve SEO Arasındaki Fark nedir?

seo-sem
seo-sem

Genel olarak, “arama motoru pazarlaması“, işletmelerin arama sonuçlarında reklamlarını göstermek için Google’a ödeme yaptığı bir sistem olan ücretli arama pazarlamasıdır diyebiliriz.

Arama motoru optimizasyonu veya SEO ise , işletmelerin trafik ve tıklamalar için Google’a ödeme yapmadığından farklıdır; Bunun yerine, belirli bir anahtar kelime araması için en alakalı içeriğe sahip olarak arama sonuçlarında ücretsiz bir puan kazanırlar.

Hem SEO hem de SEM, çevrimiçi pazarlama stratejinizin temel parçaları olmalıdır. Arama motoru reklamları, dönüşüm hunisinin alt kısmındaki dönüşümleri gerçekleştirmek için oldukça uygun maliyetli bir yöntemken, SEO dönüşüm hunisinin en üstündeki sürekli trafik çekmenin güçlü bir yoludur.

Anahtar Kelimeler: Arama Motoru Pazarlaması Kurulması
Anahtar kelimeler arama motoru pazarlamanın temelidir. Kullanıcılar aradıklarını bulmak için anahtar kelimelere ( arama sorgularının bir parçası olarak ) arama motorlarına girerken, anahtar kelimelerin arama motoru pazarlamasının temelini bir reklam stratejisi olarak oluşturması şaşırtıcı olmasa gerek.

SEM Anahtar Kelime Araştırma

Arama motoru pazarlamacılığı kampanyalarınızda hangi anahtar kelimeleri kullanabileceğinizi seçmeden önce, anahtar kelime yönetim stratejinizin bir parçası olarak kapsamlı bir araştırma yapmanız gerekir.

Öncelikle, işletmenizle alakalı anahtar kelimeleri tanımlamanız ve potansiyel müşterilerinizin ürünlerinizi ve hizmetlerinizi ararken kullanması gerekir. Bunu gerçekleştirmenin bir yolu, WordStream’in Ücretsiz Anahtar Kelime Aracını kullanmaktır.

free-keyword-tool
free-keyword-tool

 

WordStream’in Ücretsiz Anahtar Kelime Aracı, Google’daki her bir anahtar kelime için arama hacmi ve genel rekabet gücü gibi çeşitli değerli bilgiler sağlar.

 

free-keyword-tool-2
free-keyword-tool-2

Teklif vermeniz gereken anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olmanın yanı sıra, kapsamlı bir anahtar kelime araştırması, negatif anahtar kelimeleri belirlemenize de yardımcı olabilir – kampanyalarınızdan hariç tutmanız gereken arama terimleri. Negatif anahtar kelimeler negatif çağrışımlarla değil, dönüşümle sonuçlanma olasılığı düşük olan alakasız terimlerle değil. Örneğin, dondurma satıyorsanız, dondurma tariflerini arayan kullanıcıların ürününüzün pazarında bulunma olasılığı düşük olduğundan, “dondurma tarifleri” anahtar kelimesini hariç tutmak isteyebilirsiniz.

Bu kavram, arama amacı ya da bir adayın belirli bir terimi aradıktan sonra bir satın alma ya da istenen başka bir eylemi tamamlama olasılığı olarak bilinir . Bazı anahtar kelimelerin yüksek ticari amaçlara sahip olduğu veya arama yapan kişinin bir şey satın almak istediğinin güçlü bir göstergesi olduğu kabul edilir. Ticari amaçlı yüksek anahtar kelime örnekleri şunları içerir:

satın almak
İndirim (ler)
Fırsatlar)
Kupon (lar)
Ücretsiz kargo

Anahtar Kelimeler ve Hesap Yapısı

Bir arama motoru pazarlama kampanyasının başarısı için gerekli olan anahtar kelimelerin bir diğer önemli yönü de hesap yapısıdır.

Mantıksal anahtar kelime gruplaması ve hesap yapısı, daha yüksek tıklama oranları , daha düşük tıklama başına maliyet ve genel olarak daha güçlü genel performans elde etmenize yardımcı olabilir ve anahtar kelime araştırması, hesabınızı en iyi şekilde nasıl yapılandıracağınızı düşünmenize yardımcı olabilir.

Optimum sonuçlar için AdWords ve Bing Ads hesapları aşağıdaki şekilde yapılandırılmalıdır:

account-structure
account-structure

Yukarıdaki şekilde görebileceğiniz gibi, optimal yapılandırılmış bir hesap beş farklı unsurdan oluşur:

Reklam kampanyaları
Reklam grupları
Anahtar kelimeler
Reklam metni
Açılış sayfaları

Reklam kampanyaları birçok durumda benzer ürünlere veya hizmetlere odaklanabilir ve olmalıdır. Örneğin, bir donanım mağazasını çalıştırırsanız, bir reklam kampanyası yalnızca yaprak üfleyiciler, tırmıklar ve yaprak torbaları gibi sonbahar ürünlerine odaklanabilirken, diğeri elektrikli el aletlerine vb. odaklanabilir.

Reklam grupları , her bir kampanyanın alaka düzeyi için alt kategorilere ayrılmasına izin verir. Donanım mağazamızdaki örnekte, bir reklam grubu farklı türde tırmık veya farklı tipte yaprak üfleyiciler için olabilir. Elektrikli el aletleri kampanyası için, bir reklam grubu elektrikli matkaplara odaklanabilirken, diğeri dairesel testerelere odaklanabilir. Bu organizasyon seviyesi başlangıçta biraz daha uzun sürebilir, ancak ödüller – yani daha düşük maliyetle daha yüksek CTR’ler – bu çabayı uzun vadede faydalı kılar.

Arama Motoru Pazarlaması Reklam Açık Artırma

Arama motoru pazarlamasıyla ilgili en kalıcı yanlışlardan biri, en büyük reklam bütçesine sahip olanların kazanmasıdır. Her ne kadar, daha yüksek bir reklam bütçesi, özellikle de yüksek rekabet gücü olan anahtar kelimeleri hedeflerken kesinlikle avantajlı olsa da, arama motoru pazarlamacılığındaki başarı şartlarından çok uzaktır. Bunun nedeni, tüm reklamların, arama sonuçlarının yanında görünmeden önce reklam açık artırması olarak bilinen bir süreçten geçmesidir. Bu açıklamanın amaçları doğrultusunda, Google AdWords’te reklam açık artırmasına odaklanacağız.

Reklam Açık Artırma Nasıl Çalışır?

Reklam açık artırma işlemi, bir kullanıcı Google’a bir arama sorgusu girdiğinde her zaman gerçekleşir. Reklam açık artırmasına girebilmek için, reklamverenler teklif vermek istedikleri anahtar kelimeleri belirler ve reklamlarının bu anahtar kelimelerle ilgili sonuçların yanında görünmesini sağlamak için ne kadar harcama yaptıklarını (tıklama başına) belirtir. Google, teklif verdiğiniz anahtar kelimelerin bir kullanıcının arama sorgusunda bulunduğunu belirlerse, reklamlarınız reklam açık artırmasına girilir.

Reklamların Reklam Açık Artırmalarını Nasıl Kazanıyor?

Her bir reklam, her bir aramada görünmez. Bunun nedeni, reklam açık artırmasının SERP üzerindeki reklamların yerleşimini belirlerken çeşitli faktörleri hesaba katması ve her anahtar kelimenin, reklamların sonuçların yanında görüntülenmesini haklı çıkarmak için yeterli ticari amacı olmadığından olmasıdır. Ancak, Google’ın reklam açık artırmasının bir parçası olarak değerlendirdiği iki ana faktör, maksimum teklifiniz ve reklamlarınızın Kalite Puanıdır.

Maksimum teklif, bir tıklama için ödeme yapmak istediğinizi belirttiğiniz maksimum tutardır. Kalite Puanı, reklamınızın genel kalitesine dayalı bir metriktir. Google, reklamların yerleşimini belirlemek için reklam açık artırması sırasında bu metrikleri hesaplar. Bu hesaplamanın sonucu reklam sırası olarak bilinir.

add-rank
add-rank

SEM’de Kalite Puanının Önemi

Google AdWords’ Kalite Puanının önemli olduğu ve reklam sırası formülü yarısını kapsadığı göz önüne alındığında buna odaklanmaya başlayabilirsiniz. Yüksek Kalite Puanları, daha düşük maliyetle daha iyi reklam konumu elde etmenize yardımcı olabilir, çünkü Google, kullanıcı sorguları ile son derece alakalı reklamları desteklemektedir.

Aşağıdaki tabloda, Reklamveren 1’in en düşük maksimum teklife sahip olmasına rağmen, en yüksek Kalite Puanına sahip olduklarını, yani reklam açık artırması sırasında reklamlarının yerleşim açısından öncelik verildiğini görebilirsiniz:

ad-auction
ad-auction

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here