SEM ve SEO Nedir, Arasındaki Farklar Nelerdir?

0
sem&seo
sem&seo

SEM (Arama Motoru Pazarlaması) Nedir?

Markanız ve sitenizi oluşturmak için bir sürü zaman ve para harcadınız, ancak bunun için ilk sayfa sıralamasında hala yer almadığınızı farkettiniz.

Ne yazık ki, zaman, harika teknik bilgi ve bazı derin anahtar kelime araştırmaları sonuçta arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) tırmanmanıza izin verirken, iyi arama motoru optimizasyonu (SEO) zaman almaktadır. İyi haber, arama motorları pazarlaması (SEM) arama motoru pazarlaması, birkaç adımdan ve çok fazla zamandan vazgeçmenize yardımcı olabilir.

Bu yazımda, arama motoru pazarlamacılığına, SEOdan nasıl farklı olduğuna ve nasıl başlanacağına yakından bir göz atacağız.

SEM ve SEO Arasındaki Fark Nedir?

Nispeten yakın zamana kadar, arama motoru optimizasyonu şemsiye terim “arama motoru pazarlaması” na girmek için kullanılıyordu, ancak her ikisi de artık çok karmaşık hale geldi, SEM ve SEO artık iki ayrı (ancak yakından ilişkili) terimler olarak karşımıza çıkıyor.

sem-seo-fark
sem-seo-fark

Arama motoru optimizasyonu, organik arama motoru sıralamalarını artırmak için sitenizi geliştirmeye odaklanmıştır. SEO öncelikle anahtar kelime stratejik olarak site genelinde yerleştirme etrafında döner, bağlantı kurma , site yetkisi kurma ve Google tarafından taranabilir meta verileri kullanma .

Arama Motoru Pazarlaması

SEO, sizi organik olarak iyi sıralamasına yardımcı olurken, SEM pazarlaması sizi “Reklam” alanlarına yerleştirecektir.

Arama motoru pazarlamasıyla, diğer yandan, SERP‘lerde oynamak için para ödüyorsunuz. Aslında, reklamlarınızı, hedeflediğiniz anahtar kelimeleri aktif olarak arayan kullanıcılara göstermek için para ödersiniz. Google’ın ilk sayfasında bunun karşılığında ödeme yapmak istediğinizde gösterebilmek için yüksek bir site yetkisine sahip olmanız gerekmez.

Hem SEM hem de SEO’ya ihtiyacım var mı?
Her ikisini de uyguladığınız zaman daha fazla kazanç elde edeceğiniz kesin.

Sitenizi SEO’nun en iyi uygulamalarına göre optimize etmek her zaman iyi bir fikirdir. Sizi mümkün olduğunca organik olarak SERP’ler kadar uzağa götürecek sağlam bir temel oluşturmak istiyorsunuz. Sonuçta, SEO tıklamaları temel olarak ücretsizdir; neden elde edebildiğiniz kadar çok istemiyorsunuz?

Bununla birlikte, arama motoru pazarlamacılığının kullanılması, markanızı ve müşteri tabanınızı geliştirme kabiliyetinizi önemli ölçüde hızlandırabilir. Tıpkı sizinki gibi ürünleri, hizmetleri ve markaları aktif olarak arayan hedef kitlenin önünde yer alacaktır. Aramalarınızın en başında görünmek istiyorsunuz veya başkası satacak.

Arama Motoru Pazarlama Platformları
Çoğu arama motorunun, arama motoru pazarlaması için bir reklam platformu vardır. Kullanılacak en iyi (ve etkili) platform, Google AdWords’dür . Bing Ads ve Yahoo Search Ads, aynı zamanda kullanabileceğiniz SEM platformlarıdır.

sem
sem

Şunu unutmamak gerekir ki; tüm SEM platformlarında bir tıklama başı ödeme (PPC) reklamcılık modeli kullanılıyorsa da tüm PPC, SEM değildir.

Örneğin, Facebook Reklamları ve diğer sosyal medya reklam platformları, SEM kategorisine girmeyen tıklama başına ödeme platformlarıdır. Sosyal medya siteleri, arama ağı reklamları gibi benzer içeriği arayan kişilere reklamlarınızı göstermek yerine ürününüzü yalnızca yayınları üzerinden gezinen kişilere tanıtmaktadır. Bunlar iki çok, çok farklı çevrimiçi reklam türleridir.

SEM için Anahtar Kelimeler Hala Önemli mi?

Anahtar kelimeler, SEO için olduğu gibi, SEM için her şeydir. SEM kampanyaları yayınladığınızda hangi reklamların hangi aramalarda gösterileceğini belirleyen anahtar kelimeleri seçersiniz.

Sonuç olarak, derinlemesine anahtar kelime araştırması başarılı bir arama motoru pazarlama kampanyası yürütmenin anahtarıdır. Kampanyalarınızı doğru terimleri hedefleyerek yürütmek isteyeceksiniz … yoksa hedef kitlenizi özlersiniz. 🙂

Örneğin, doğal afetlerden sonra ev onarımına yardımcı olan bir inşaat işletmesi yürüttüğünüzü ve bu hizmeti tanıtmak istediğinizi varsayalım. Resmi hizmet süresi “yangın restorasyonu”, ancak anahtar kelime araştırması bölgenizdeki müşterilerin “yangın onarımı” veya “eve hasar onarımı” için arama yaptıklarını gösterebilir. Bu iki anahtar kelimeyi optimize etmemekle kaybedeceksiniz. “yangın restorasyonu” teknik olarak daha doğru olsa bile, çok fazla trafik ve potansiyel müşteriyi dışarıda bırakıyor.

Hangi Anahtar Kelimeleri Seçmeliyim?

Doğru anahtar kelimeleri seçmek, arama motorları pazarlama kampanyalarınızı hazırlayabilir veya bozabilir. Yüksek hacimli ve düşük rekabete sahip anahtar kelimeler için ateş etmek istiyorsunuz. Bu, reklamınızın iyi derecelendirileceğini ve tıklama başına maliyetinizi (TBM) aşağı düşürme olasılığını artıracaktır.

Neyse ki, körü körüne anahtar kelimeler seçmek zorunda kalmadan hangi anahtar kelimelerin yeterli hacimde ve kabul edilebilir bir TBM’ye sahip olduğunu anlamadan sonuçların gelmesini bekleyebilirsiniz. SEM anahtar kelime araştırması yapmak için kullanabileceğiniz birkaç anahtar kelime araştırma aracı vardır.

anahtar kelime
anahtar kelime

Anahtar kelime arama hacmine ve rekabet düzeyi hakkında size bilgi vermek yanında, çoğu anahtar kelime araştırma araçları, belirli anahtar kelimeler için ortalama veya şimdiki tahmini TBM ile ilgili ayrıntılı bilgi verir. Bu, daha küçük reklam bütçelerine sahip işletmeler için özellikle önemlidir ve bu özellik, belirli anahtar kelimelerin gerçekte reklam kampanyalarınız için yararlı olup olmayacağını veya çok fazla mal olacak mı diye ön görmenizi sağlar.

Ne Kadar Teklif Yapmalıyım?

Doğru anahtar kelimeleri seçmek önemlidir, ancak reklamlarınızın iyi sıralamasını ve karlı sonuçlar vermesini istiyorsanız etkili bir teklif verme stratejisine ihtiyacınız olacaktır.

Tüm arama motorları pazarlama platformları, reklam verenlerin belirli anahtar kelimelere ve kitlelere teklif vermesi için bir teklif verme sistemi üzerinde çalışır. Her kim en fazla teklif verirse, en yüksek puanı alır. İyi haber şu ki bir sonraki en yüksek teklifi aşmamak için yeterince para ödüyorsunuz, bu nedenle 1.000 TL teklif verirseniz ve en düşük rakibin fiyatı 11.74 TL teklif ederse, yalnızca 11,75 TL ödersiniz.

Bununla birlikte, her bir anahtar kelimede 1,000 $ teklif verirken, her ilgili arama için # 1 sıralamasında teorik olarak güzel sesler çıkarılırken, işletmelerin çoğunda sıralamada daha yüksek sıralamayla tıklamalar için çok fazla ödeme arasında bir dengeleme oyunu oynamak gerekir. Sonuçta, 1 numaralı sıralamanın 17.56 dolarına mal olursa, ancak tıklama başı 5,00 dolar ödeyebilir, kendinize 1. konumunu garanti etmek için bir anahtar kelime için 1000 dolar teklif ederseniz, işinizi kendiniz dışına atmanın harika bir yolu olur.

Neyse ki, 1. konumun TBM’sini karşılayamasanız bile çoğu SEM platformu, reklamlarınızın kalitesini hesaba katar ki bu da onları rekabet gücünüzü aşmanıza yardımcı olabilir; bunlardan daha fazla ücret ödemeyecek olsanız bile.

Örneğin, Google, her bir reklama bir kalite puanı verir ve reklamınızın nerede sıralandığını hesaplarken bu kalite puanı dikkate alınır:

Kalite puanınızı hesaplamak için, çoğu SEM platformu açılış sayfanızın ne kadar güçlü olduğu ve seçtiğiniz anahtar kelimelerle reklamınızın ne kadar alakalı olduğuna benzer şeyler bakar. Daha düşük bir gerekli TBM, uzun vadede daha fazla reklam yerleşimi için ödeme yapmanız anlamına gelebilir. Böylece, kalite puanınızı optimize etmek, kampanyalarınıza çok yardımcı olabilir.

Sonuç olarak;
Arama motoru pazarlaması, sizi doğrudan sunduğunuz şeyi aktif olarak araştıran kullanıcıların önünde bulunduğundan SEM, işiniz için büyük bir yatırım olabilir. Düşük huniler potansiyel müşterilerinizin gördüğü her organik sonucu aşmak , her tıklama için ödeme yapmanız gerekse bile büyük bir avantajdır.

 

Ne düşünüyorsun? Arama motoru pazarlamacılığına yatırım yaptınız mı? Hangi SEM platformlarını kullandınız? Sizin için en iyi uygulamalar nasıl çalışmalıdır? Düşüncelerinizi, bilgilerinizi ve deneyiminizi aşağıda yorum olarak paylaşın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here